• https://www.facebook.com/guneysangunesenerjisistemleri
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905323546326
  • https://www.instagram.com/guneysangunesenerjisistemleri/
  • https://www.youtube.com/channel/UCE0EwIzyQ2KktdrsPZmt9kQ

Vakum Tüplü Güneş Enerji Sistemleri

Vakum tüplü teknolojisi bugün piyasada geleneksel emici daha iyi performans sunar. Bu gelişmiş tasarım, borosilicate cam (borcam) iki tabaka arasında bir vakum katman ile oluşur ve iç kısımda tüpler içermektedir. Bu vakum bir termos gibi, termal enerjinin % 93'e kadar koruyarak, daha yüksek bir verim elde etmektedir. Elde edilen bu termik enerji borular yardımı ile gerekli yerlere aktarılır.


 

 Yapısı: Tüm cam konsantrik çift katman tüp geometriye sahiptir.
Cam malzeme: Borosilikat cam (borcam).
Soğurma özelliği: > 0,92.
Işınım yayıcılığı: <0.08 (80oC)
vakum: 0,005Pa
Durgunluk: >230 m2*oC/kW
Ortalama ısı kaybı: <0.8W/m2*oC
Sıcaklık dayanımı: > 200oC
Camın et kalınlığı: 1,6mm
Termal genleşme: 3.3x10-6oC
Ömrü: >15 yıl

 

 


 


 

 

 ALN/AIN-SS/CU (Solda) ve AL/N/AL (Sağda) 

İki tür seçici kaplama kullanılmaktadır.
Al/N/Al(Alüminyum/Azot/Alüminyum): 0,93 soğurma özelliğine (AM 1,5'de) ve ışınım yayıcılığı 0.08'dir (80oC'ta).
ALN/AIN-SS/Cu(Alüminyum nitrür/AIN-SS/Bakır):Geleneksel vakum tüplerinden (AL/N/AL'den) ışınım soğurma bakımından %12 daha iyi ve ışınım yayıcılığı %30 daha azdır. Seçici yüzey kaplaması daha yüksek sıcaklıktadır.

 

 


 


 

 Vakumlu (sol tarafta ki), başarısız bir vakumlama (sağ)Baryum tabakası vakum tüpün durumu net bir şekilde gösterir ve bu tabaka vakumu dış gazlardan korur. Eğer vakum kaybolmuşsa gümüş beyaz renge dönecektir. Bu şekilde tüpün iyi durumda olup olmadığı kontrol edilir.

 

 

 

 

 

 

 


 Isıl borulu vakum tüp. Düzemsel yapıda bulunan emici, güneşi her açıdan dik alamaz, bu tür tüpler yerine diğer tüpler tercih edilmelidir.

 

Yüksek verimlilik ile dairesel yapıları sayseinde gün boyu güneşi dik açıya yakın bir açı ile alırlar.
Tüplerin içerisinde bakır bir boru ile tüplerin soğurduğu güneş enerjisini manifolda iletirler.
Bakır boru içerisinde damıtılmış su bulunmaktadır, buna rağmen vakum sayesinde -30oC'a kadar antifriz olmadan çalışırlar.
Her bir tüp bağımsız çalışabilmektedir ve tüplerin ömürleri 15 yılın üzerindedir.
Vakum tüp ile ısıl boru arasında ki özel bağlantı ile sorun yaratmaz ve hasarlı tüpler değişebilmektedir.
Vakum yalıtımı ile iç tüp 150oC olduğu zaman bile dış kısımda ki tüp dokunulacak kadar soğuktur.
Tüplerin boyutları Ø/47 X 1500, Ø/58 X 1800, Ø/70 X 2000 (tüpün çapı/tüpün uzunluğu) gibi değerlerde olabilir.

Her tüp bağımsız olduğundan istenen miktar kadar sistem kurulabilir. Tüplerin silindirik biçiminden dolayı güneş ışınları daha çok dik açı ile gelir ve verim artışı sağlar. Diğer bir avantajı da tüpler arasında ki boşluklardan dolayı rüzgardan etkilenme oranı daha azdır. Kırılan tüpler kolayca değişebilir, bunun yanı sıra 10 yıllık garanti ömrü verilmektedir. - 15 oC'a kadar düşük sıcaklıklarda test edilmiştir, daha düşük sıcaklıklarda kırılma tehlikesi olabilir, o yüzden her bölge için uygun değildir.

 

Depo kısmı üst kısımda veya çatı altında bir bölgede olabilir, çatı altında olabilmesi pompa yardımı ile olur.

 


 Estetik bir görüntü sunmaktadır, zorlanmış dolaşımlı sistem.Estetik bir görüntü sunmaktadır, zorlanmış dolaşımlı sistem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Doğal dolaşımlı vakum tüplü sistemler ise basit bir sistem sunmaktadırlar.Doğal dolaşımlı vakum tüplü sistemler ise basit bir sistem sunmaktadırlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vakum tüplü sistemler diğer düzlemsel kollektörlere nazaran daha pahalı olmasına karşın daha verimli oldukları ispatlanmıştır. Özellikle kış aylarında daha verimlidirler, bunun temel nedeni vakumlu tüpler kollektörlere nazaran daha çabuk ısınırlar ve suyunu daha çabuk ısınmasını sağlar.

 

Borcamdan üretilen (temel maddesi ülkemizde bol olan bor ve silisyumdur) bu tüpler yurtdışından, özellikle Çin'den ithal edilmektedir. Oldukça sert bir yapıda olan, yüksek sıcaklığa ve darbelere karşı (25mm çapında dolu yağışına) dayanıklıdırlar. İç içe geçmiş olan tüplerin arasında ki havanın emilmesi (vakumlanarak) ile yüksek sıcaklıkta ağız kısmı birleştilir. İç tüpün içerisinde bakır bir boru yer alır, boru içerisinde iletkenliği yüksek bir sıvı ile borulardan emilen enerji manifolda, oradan da depoya gönderilir, bu tip tüpler zorlanmış (cebri, pompalı) sistemlerde kullanılır.