• https://www.facebook.com/guneysangunesenerjisistemleri
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905323546326
  • https://www.instagram.com/guneysangunesenerjisistemleri/
  • https://www.youtube.com/channel/UCE0EwIzyQ2KktdrsPZmt9kQ

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Havalandırma

Kapalı alanlarda yapılması gereken tarımsal uygulamalarda devamlı sıcak ve temiz hava gereksinimi bulunmaktadır. Sera bitkileri ve kümes hayvanları için gerekli sıcak ve temiz hava da güneş enerjisi ile karşılanabilinir.

 

Çiftçiler tarafından temiz havanın ısıtılması oldukça maliyetlidir. Bu yakıt masraflarının büyük bir kısmını güneş enerjisi ile karşılamak mümkündür. İdeal koşullarda 550watt/m2 enerji elde edilir ve yeterli kolektör ile ısıtma giderleri azaltılır. Yıllık bazda yakıt masraflarını %30 oranın da azatlığı ispatlanmış durumdadır ki bu tür işletmeler için oldukça büyük bir değerdir.

 

Kullanılacak olan bölgeye göre değişmekle birlikte genellikle duvarlara monte edilmesi uygundur. Güneş enerjisi ile ısıtılan temiz hava (gerekli durumlarda ek ısıtma da yapılır) fanlar yardımı ile gerekli alana iletilir.

Petrol kaynaklı kurutma yöntemlerinden daha uygundur ve amorti süresi şaşırtıcı derecede kısadır. Güneş enerjisi ile kurutma ile hem doğal hem uygun bir kurutma yöntemi kullanmış olursunuz.

 Duvara monte edilmiş güneş kollektörleri

Duvara monte edilmiş güneş kollektörleri

 Güneş kollektörleri ve hava tahliyesi

Güneş kollektörleri ve hava tahliyesi